Proč nedokáži být ve svém životě šťastný?

Možná to také zažíváte, žijete přeci hezký život, máte zázemí, práci, kamarády, rodinu… a přesto se nedokážete cítit šťastni. Ať dosáhnete čehokoliv, tak radost je chvilková a stejně zase přicházejí pocity nespokojenosti…

Tento scénář se děje spoustě lidí. Vysledoval jsem dvě základní příčiny, o kterých vám více povím v tomto článku.

Pocit štěstí, naplnění, spokojenosti, radosti.. každému z nás přináší něco jiného. U všech je však stejná příčina v tom, proč stav štěstí v životě nedokážeme nalézat.

Tou první příčinou je, že nežijeme život v souladu se svými vnitřními hodnotami.

Každý z nás máme své unikátní a originální hodnoty . Všichni jsme přišli na tento svět s určitým „vyšším“ záměrem, posláním.. kterým je, právě předat ostatním své unikátní „poklady“.

I když jsme v životě úspěšní, tak nám to nemusí přinášet pocit uspokojení, radosti a můžeme dokonce docházet až k pocitům vyhoření. Souvisí to právě s našimi osobními hodnotami.

Vysledoval jsem, že naše unikátní dary mají přímou souvislost s talentovými složkami, které jsme dostali do vínku. Realizací svých talentových složek se jednak nejrychleji rozvíjíme, a také jako bonus přichází ještě i pocity radosti, štěstí, naplnění a hlubšího smyslu bytí.

Každé dítě své osobní poklady dobře zná, postupem času je v nás však výchova a prostředí dokáže dokonale „zašlapat“. Našim úkolem v dospělosti a cestou ke štěstí potom je – znovunalezení těchto skvostů.

Sebepoznání se pak stává tím nejdůležitějším úkolem na cestě, jak se stát opravdu šťastný.

Druhou příčinou je neschopnost prožívat radost díky ztotožňování se s minulostí

V období zhruba do 6ti let se každému z nás „naprogramovaly“ v mozku osobní vzorce. Tyto vzorce si mozek sám vytvořil pozorováním toho, jak svět fungoval v nejbližším okolí, ve kterém jsme vyrůstali.

V podstatě se takto vytvořila naše komfortní zóna, ve které se nás mozek snaží neustále udržovat formou emocí a myšlenek.

Naše radost a štěstí byla často v dětství podmiňována a potlačována rodiči a okolím.  V mozku se tak mohly vytvořit vzorce, kdy, kde a za jakých podmínek je naše radost „bezpečná“ a přijatelná.

Sám jsem se s těmito vzorci v dospělosti potýkal a nebyl jsem schopen si hezké chvíle užívat.

Byl jsem velice živé dítko, což bylo ve škole i doma přísným otcem velmi potlačováno a neustále usměrňováno. V dospělosti mě pak vlastní hlava držela v mantinelech utvořených v raném dětství.

Naše emoční inteligence totiž není propojená s inteligencí „logickou“. Logika potřebuje důkazy a argumenty, emoce potřebují zkušenosti a prožitky. V emoční inteligenci tak častu zůstáváme „zamrzlí“ na úrovni dítěte, protože nedokážeme překonávat své strachy získané v dětství.

Naštěstí však máme možnosti své vzorce změnit a stát se zase člověkem, který si umí každodenní okamžiky vychutnávat a radovat se ze života.

Tématu štěstí, radosti a spokojenosti se budu věnovat také na mých akcích. Máte tak jedinečnou možnost potkat se se mnou osobně, dozvědět se více o tom, jak to s tou naší schopností se radovat ve skutečnosti je a případně se i zeptat na své konkrétní dotazy.

Ti z Vás kdo potřebují řešit svůj konkrétní problém, máte možnost využít i soukromého sezení se mnou.

Přeji krásný den, s láskou Petr

Vstoupit do FB skupiny Cesta ke štěstí aneb jak ovládnout své emoce, můžeš zdarma zde
Online trénink EMOČNÍ MANUÁL můžete získat přímo zde
Sezení se mnou můžete objednávat přímo zde

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů