Proč ve vztazích zažíváme často to, co vůbec nechceme?

Vysledoval jsem a uvědomil si jednu zákonitost, která nám může v životě velmi „zatopit“ a znepříjemnit partnerský život.

Ve svých článcích často popisuji, jak funguje naše prožívání emocí a jaká je souvislost s minulostí.  Ve zkratce to shrnu i zde. V raném dětství (cca do 6ti let) náš mozek prakticky pouze sleduje okolí a nasává do sebe informace.

Všichni přicházíme na svět nastaveni na bezpodmínečnou lásku. Lásku však prakticky každý z nás dostával s ohledem na to, jak jsme se chovali a také s ohledem na to, v jakém rozpoložení byli naši nejbližší.

Mozek si tyto informace naprosto detailně a pečlivě zaznamenal v podvědomí a právě na základě těchto dat, budeme v budoucnu prožívat svoje emoční cítění.

Naše myšlenky a emoce spouští události, které se odehrávají venku, což znamená, že prožíváme naprosto stejné emoce, jako kdysi v dětství.

Náš budoucí vztah je tedy předurčen tím, co se odehrávalo v dětství, když jsme zažívali nejintenzivněji lásku a bezpečí !

Demonstruji vám na případu mé klientky, jak nepříjemné situace může tato zákonitost přinášet do našich životů…

Konkrétní případ klienta:

Přišla ke mně na sezení krásná mladá žena, která byla úplně psychicky vyčerpaná ze svých vztahů.  Řekla mi, že její život je plný neustálých rozchodů a scházení se. Cítila se jako prokletá a magnet na rozchody, které často iniciovala i sama, přestože je nenáviděla.

V momentě kdy jsme probírali její dětství a vztahy s rodiči, jsem pochopil způsob jejího prožívání emocí a proč se jí tento scénář odehrává v životě.

Ona mladá žena příliš lásky v dětství nedostávala. Otec je s matkou opustil a matka střídala partnery, protože nedokázala být sama.  Samozřejmě že i tato žena „nasála“ od matky strach ze samoty a měla závislostní potřebu, mít nutně v životě partnera, jako jakýsi „symbol“ bezpečí.

Alespoň nějakou lásku od mámy dostávala především, když máma získávala nového partnera, anebo když se rozcházela a potřebovala dceru, jako svoji útěchu. Zde nádherně vidíte, jak ji podvědomě mozek tlačil do těchto situací, protože ve výkladu mozku této ženy nejhodnotnější láska = období kolem rozchodu a v začátku nového vztahu.

Tento vzorec emočního prožívání u ní byl umocněn i tím, že její otec o ni projevoval také zájem pouze v těchto situacích..

Analyzoval jsem od té doby několik vztahů (včetně svých) a až mě mrazilo, jak tato zákonitost přesně funguje.

Jak ven z toho, pokud mě mozek táhne někam, kde nechci být?

Na rovinu řeknu, že cesta je to dlouhodobá a je nutná intenzivní práce se svými emocemi. Je třeba stát se pozorovatelem svých myšlenek a emocí, identifikovat ony neodolatelné touhy, kvůli kterým „ztrácíme hlavu“ a postupně zpracovávat tyto nalezené spouštěče.

K tomu už lze potom použít více možných technik a způsobů. Je však nezbytné opravdu silné rozhodnutí a odhodlání na sobě pracovat. Sám touhle „očistnou“ kůrou také procházím a je emočně náročná, nicméně zvládnutelná.

Pro ještě intenzivnější práci na sobě, máte také možnost využít osobní sezení, anebo se ZDARMA přidat do uzavřené FB skupiny CESTA.

Přeji krásný den, s láskou Petr

Vstoupit do FB skupiny Cesta ke štěstí aneb jak ovládnout své emoce, můžeš zdarma zde
Vstupenky na mé workshopy a semináře můžete získat přímo zde
Sezení se mnou můžete objednávat přímo zde

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů