Hezké v životě většinou nemáme proto, že lpíme na starém nefunkčním..

Stále častěji a intenzivněji si uvědomuji, jak se okrádáme zbytečně o krásné věci a chvíle v životě tím, že nesmyslně lpíme na něčem starém, nefunkčním, co už je dávno pryč..

Tyto sklony máme nejčastěji v oblasti partnerských vztahů. Trápíme se, chceme měnit partnera, okolnosti.. nalháváme si, že právě tento člověk je tím nejlepším v životě a jediným, se kterým můžeme být opravdu šťastní.

Dáváme další a další šance, čekáme na změnu, která nepřichází. Zvětšujeme svoji bolest a jdeme jak slepý beran proti zdi, i když již dávno víme, že dané zcela nefunguje…  Přitom většinou stačí udělat to „nejsnadnější“, pustit to, přestat klást odpor a umožnit si nechat přijít do svého života to, po čem tolik toužíme..

Proč je tak složité pustit nechtěné, staré a nefunkční?

Čím náročnější a bolestivější je pro nás vzdát se a pustit to, co nás ničí, tím více je za danou „složitostí“ emoční závislost. Vždy za ní totiž stojí naše předchozí bolestivá zkušenost, před kterou nás náš mozek zuby nehty brání.

Bohužel většinou nás brání „v náš neprospěch“, protože relevantnost předchozí zkušenosti již v dnešní situaci vůbec neodpovídá předchozí zkušenosti. Náš „emoční mozek“ tohle ovšem neví a tvrdošíjně hají „své instrukce“ přicházející z podvědomí, přestože často logicky víme, že ničíme sami sebe.

Tyto bolestivé zkušenosti totiž vznikly v dětství, kdy jsme byli bezbranní. Nyní však již máme možnost neomezené vlastní volby a jsme schopni, sami vyřešit cokoliv..

Proto neokrádejme sami sebe o vlastní možnost volby a řešení tím, že podlehneme vlastním myšlenkám a emocím, které vycházejí právě z oné staré zkušenosti.

Jak se tedy dostat z drtivého dopadu vlastních myšlenek a emocí?

Základní podmínkou je dokázat se „držet“ v přítomném okamžiku a zpracovat a zvědomit si své bolestivé emoce. Ti zdatnější z nás to dokáží pozorováním a uvědomováním si svého automatického nevědomého chování.

Pro Ty ostatní je třeba jít postupnou cestou za pomoci terapeutických technik a postupů. Tím úplně nejdůležitější jak začít, je své chování a problémy identifikovat. K naučení se této dovednosti, máte nyní jedinečnou příležitost využít některý z mých živých workshopů, kde budete mít možnost probrat se mnou Váš konkrétní problém a jeho řešení.

Pro intenzivnější a soukromé řešení svých problémů potom máte možnost, využít některou z terapií a forem sezení, které pro Vás nabízím.

Přeji krásný den, s láskou Petr

Vstoupit do FB skupiny Cesta ke štěstí aneb jak ovládnout své emoce, můžeš zdarma zde
Vstupenky na mé workshopy a semináře můžete získat přímo zde
Sezení se mnou můžete objednávat přímo zde

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů