PROČ si sami „ZNEMOŽŇUJEME“ úspěch a spokojenost?

K napsání tohoto článku mě přiměly poslední zkušenosti se svými klienty a vaše dotazy.

Jsem nesmírně rád, že spousta lidí začíná vnímat osobní rozvoj naprosto jinak, než před ještě pár lety. Lidé konečně chápou, že mají vše ve svém životě ve vlastních rukou a začínají na sobě pracovat.

Dalším milníkem na cestě osobního růstu se stává fakt, že většině lidí jejich práce na sobě příliš nefunguje, protože používané způsoby seberozvoje nemají dostatečný vliv na jejich podvědomí.

Tím nejzásadnějším uvědoměním by pro každého z nás mělo být pochopení toho, že každý máme „dvě úrovně myšlení“ – vědomé a podvědomé (nevědomé) myšlení.

Naše vědomá mysl je ta část myšlení, která řídí přítomný okamžik. Ta kterou řídíme naše konání svojí vědomou vůlí. V okamžik, kdy se na něco zaměříme, dokáže tato mysl „vypnout“ řízení podvědomé mysli a „velet“. Je to víceméně ta část myšlení, které se rozhoduje logikou, ovšem je zároveň také ovlivňována emocemi, které přichází samovolně z podvědomí.

Naše podvědomá mysl je milionkrát výkonnější než ta vědomá (dokáže zpracovat 40 mil. podnětů za sekundu!! zatímco vědomá část pouhých 40). Řídí samovolně více jak 95% ze všech našich „aktivit“ a prakticky všechny naše okamžité reakce.

Samovolně rozhoduje o tom, co se nám v naší realitě zobrazuje (to co vidíme neodpovídá realitě, tak jak to ve skutečnosti je !!). V případě vyhodnocení nebezpečí „vypíná“ všechny ostatní systémy v těle (včetně vědomého myšlení) a přebírá velení (např. naprosto samovolně a reflexivně šlápneme na pedál brzdy v autě).

Z tohoto je jasně patrné, jak obrovský vliv na náš život má podvědomí !

podvědomí jsou obsaženy všechny zkušenosti z našeho celého života. Více jak 80% těchto podvědomých emočních nastavení se utvořilo v období zhruba do 6ti let, kdy jsme neměli žádný vliv a možnost „příjem“ těchto informací ovlivnit.

V dospělosti se pak sami nevědomě na základě těchto přebraných nastavení „sabotujeme“, protože se naše podvědomí naučilo, že věci by měli fungovat jinak, než my momentálně chceme dělat. 

Ten neustálý vnitřní kritik a „nahlodávač“ co vše bychom měli či co naopak nesmíme, je hlas, který slýchávalo naše podvědomí v minulosti. Nepřipomíná Vám někdy velmi nápadně Vaše rodiče?

ANO, všichni jsme tvůrci své vlastní reality, ovšem z 95% nevědomě !! (podvědomí si je utváří bez našeho vědomí)

Ovšem díky bohu za naše vědomí. Díky němu máme totiž vzácnou moc sebereflexe (vidíme co se nám v životě děje, co naše podvědomí vytváří, čeho se bojíme…). Tohle je náš největší trumf, pomocí kterého můžeme měnit obsah svého podvědomí a tím i svoji realitu.   

Většina lidí čte knížky, články, vzdělává se… což samozřejmě není špatně, nicméně je to pouze první krok, protože samotné pochopení NESTAČÍ !!  A tohle je právě důvodem stagnace většiny lidí.

Spousta klientů, lidí v diskuzích… jsou opravdu sečtělí, mají velké znalosti, přesto přešlapují na místě.

Logickým uvědomování si totiž postihujeme převážně vědomou část myšlení a podvědomá nastavení se mění pouze částečně. Stejně tak naše „logické vědomosti“ vůbec nekorespondují s těmi „emočními vědomostmi“.

Proto se nám potom děje to, že se na chvíli uleví, máme pocit vítězství, jenže to trvá velmi omezeně. Jakmile vypneme svoji vědomou vůli, řízení přebere opět podvědomí a my se vracíme stále dokola zpátky do zajetých kolejí, kde se cítíme frustrování, máme pocit, že jsme oběť a že řešení neexistuje…

Proto se nám také často stává, že logicky víme, že žádný strach neexistuje, my ho však přesto nedokážeme překonat a někdy nás dokonce dokáže až paralyzovat.

Emoční vědomí (vycházející z podvědomí)“ totiž potřebuje dostávat prožitky, zkušenosti… protože až tohle je tím, co ho přiměje ke změně. Tyto prožitky a zkušenosti můžeme podvědomí servírovat nejrůznější formou terapií a metod, čímž dokážeme vědomě řídit svůj život… o tom Vám však napíši až v dalších článcích.

Moje největší koučovací a terapeutické nadání a schopnosti jsou právě v práci s podvědomími nastaveními. Dokáži identifikovat a rozpoznat nastavení, které sami často ani nevnímáte.

Pro ty z vás kdo se chcete rychleji a efektivněji posouvat ve svém růstu, jsou mé služby plně k dispozici.

Přeji krásný den, s láskou Petr

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů