Jak si sami utváříme nevědomě problematické vztahy?

Velmi často se mi stává na sezeních, že přichází klient s problémem ve vztahu, kdy mu partner dělá to či ono, nebo případně se stále dokola dostává do vztahů, které vědomě nechce.

Všechny tyto situace mají jednu společnou příčinu a tou je, že si pokaždé tyto situace vytváří nevědomě dotyčný sám…

Zní to velmi možná zvláštně, ale je to tak. Sám jsem se v podobných situacích několikrát přistihl, aniž bych si je sám v daný okamžik uvědomoval.

Více se o tomto tématu dozvíte v následujícím článku.

Jak již většina z vás víte, tak 95% našeho konání tvoří „autopilotní“ jednání v navyklých stereotypních vzorcích, které vědomě neovládáme. Často reagujeme a jednáme samovolně a natolik automaticky, aniž si to vůbec uvědomíme a zaregistrujeme.

Právě tohle nevědomé konání je prakticky vždy důvodem našich problémů. Názorně vám ukáži na konkrétní případové studii klienta, jak moc nás mohou tyto nevědomé stavy „vodit za nos“.

Přišel za mnou klient s problémem, že má neustále partnerky, které na něm visí, nedávají mu svobodu, pořád ho k něčemu potřebují a využívají… a že je snad prokletý a už neví, čím to může být.

Po úvodním rozhovoru mi bylo jasné, kde je příčina. Vždycky totiž pro danou situaci musíme my sami utvářet podmínky, aby mohla vůbec vzniknout a téměř vždy zde bývá přímá souvislost s našim dětstvím.

Tento klient ve svém dětství zažíval nejvíce lásky a pozornosti, když měl dobré známky, když dokázal mamce opravit rozbité křeslo, když rodiče potřebovali zlepšit svoji špatnou náladu, když bylo potřeba pomoct s prací na zahradě…  Naopak v situacích, když známky nebyly ideální, nepomáhal zrovna doma, rodiče měli své zájmy… , tak v tyto momenty „trpěl“ nedostatkem pozornosti a lásky.

Klient si tak podvědomě vytvořil spojitost své vlastní hodnoty pro nejbližšího člověka s potřebností pro něj. V životě si pak neustále vyhledával partnerky v problémech, pro které měl velkou hodnotu a kde zažíval „známé pocity“ – jsem milován podobně jako v dětství.

Díky tomuto nevědomému chování klient neustále navazoval vztahy se ženami, které byly opak toho, co skutečně vědomě chtěl.

Když totiž narazil na ženu, která vědomě odpovídala jeho představám (a dokonce i ona chtěla jeho), tak se v daném vztahu necítil dobře.

Cítil totiž podobně jako v dětství svoji nepotřebnost, nehodnotu, méněcennost… a většinou z takového vztahu okamžitě utekl, nebo se stejně vztah rozpadl díky nekomfortu, který pociťoval a ještě více se tak utvrdil o tom, že daný typ žen není pro něho.

Na uvedeném příkladu můžete názorně vidět, že nikomu z nás nemůže pomoct hledat nové partnery stále dokola venku. Pokud totiž chceme ve svém životě něco nového, jiného.. musíme nejdříve změnit sami sebe, svoje vnitřní prostředí. Jinak totiž neumožníme nové možné realitě, aby mohla nastat.

Tahle zákonitost funguje prakticky ve všem, co chceme a nemáme. My sami si vždycky své chtěné nějakým způsobem ničíme, aniž bychom si toho často všimli ! Proto nehledejte stále dokola věci venku, ztrácíte tím pouze čas.  Hledejte je nejdřív uvnitř, protože jedině tam, je můžete změnit…

Pokud s tím potřebujete pomoct, klidně se na mě obraťte, mým největším talentem je právě vyhledávání těchto skrytých podvědomých přesvědčení.

Můžete také navštívit některý z mých workshopů, kde se podrobně věnuji právě zmíněným tématem a probrat třeba i to Vaše téma osobně..

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů