Pro dobrý pocit, svobodu a radost se musíš rozhodnout…

Pouze pevné rozhodnutí může cokoliv v našem životě změnit, ovlivnit a to včetně schopnosti radovat se a prožívat dobrý pocit. Možná namítnete, že je nám tato schopnost dána a nelze se k ní přinutit.

Pravdu máte pouze v tom, že k prožívání radosti a dobrého pocitu se nelze přinutit.

Pokud nám to nejde, má to své důvody a příčiny. Těmi příčinami jsou naše předchozí zkušenosti, které nám na nevědomé úrovni prožívání daných pocitů podmiňují. Tyto podmínky však bývají velmi složitě naplnitelné.

Máme tak proto pocit, že to nelze. Sám jsem to poznal na vlastní kůži. Dlouhé roky mi doslova nešlo se radovat a užívat si život. Byl jsem jako v pasti, jako sevřený v kleštích, které mě nechtěly pustit.

Dlouho jsem se tomu poddával a žil v roli oběti. Změna přišla až v momentě, kdy jsem se pro ni pevně rozhodl.

Nejdříve jsem však musel pochopit, proč se mi to děje a jak to mohu změnit.

To klíčové uvědomění spočívá v tom, připustit si, že i když to dělám nevědomě, tak tou jedinou osobou, která sobě podmiňuje radost a svobodu, jsem pouze já sám. Já sám jsem taky tím jediným, kdo to může změnit a ono svolení si opět navrátit.

To, že nedokáži prožívat pocity svobody a radosti je ve skutečnosti způsobeno lpěním na okolnostech, které musí nastat.

U mě to bylo něco jako: že radovat se mohu jen z velkých výsledků, když mě druzí ocení, když s tím druzí souhlasí, když jsem podle očekávání svých i druhých, když ve svém životě nemám problémy…  a spoustu dalších „nesmyslů“

Stejně tak mi mozek a emoce servírovali, kdy se radovat nesmím, kdy je to nevhodné, kdy mi za to hrozí nějaká újma… a naprosto stejné to bylo v případě svobody a mých práv se do čehokoliv pustiti.

Ze začátku to bylo velmi složité. Přece se to dělo venku, mohl jsem to vidět, prožívat, sáhnout si na to…  přesto to však pořád byla „pouze“ naučená reakce uvnitř na venkovní podnět.

Musel jsem se naučit své chování a reakce na podněty identifikovat a potom ony nekompromisní podmínky minulosti propouštět. Byla to fuška, sladké pocity radosti a svobody se však objevily a objevují stále více.

Pro dobrý pocit, svobodu a radost se můžeš rozhodnout i Ty. Můžeš to mít dokonce snazší, než jsem měl já. Můžeš využít průvodce na této cestě a nemusíš ji způsobem pokus omyl prošlapávat jako kdysi já.

Být v roli oběti je určitě pohodlnější, bolest tě v ní však nenechá sedět dlouho. Kolik bolesti budeš potřebovat právě ty, už závisí pouze od Tvého rozhodnutí…

Vstoupit do FB skupiny Cesta ke štěstí aneb jak ovládnout své emoce, můžeš ZDARMA zde
Online trénink EMOČNÍ MANUÁL můžete získat přímo zde
Sezení se mnou můžete objednávat přímo zde

Jsem kouč, terapeut a motivační řečník. Mojí obrovskou vášní jsou neurovědy, koučink, terapie a osobní růst celkově. Dokázal jsem od základů změnit svůj vlastní život a rád pomohu i vám..
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů