Asi jste to zažil každý z vás. Dospět do bodu, kdy si člověk řekne a DOST ! Takhle to dál nejde. Musím to změnit. Svůj vztah, práci, peníze, zdraví, život celkově..
Od zítřka již budu fungovat jinak ! Rozhodnete se, snažíte se a přesto den co den, každý večer vidíte stále stejné situace, stále stejné výsledky, stále stejného člověka.. znova a znova upadáme do svých zajetých kolejí..
Neděje se vám tak proto, že byste byli špatní, vadní, nebo se dostatečně nesnažili. Děje se vám tak proto, že vedeme „boj“ sami se sebou způsobem, který nelze vyhrát a právě v tomto článku vám povím, proč tomu tak je a co s tím dělat..
Abychom pochopili, proč upadáme stále dokola do stejných stereotypů, do pasti, ze které nedokážeme najít cestu ven, musíme nejdříve pochopit, jak funguje náše myšlení a naše tělo.
Naše myšlenky spouští emoce, ty utváří naši náladu a schopnost vykonání naplánované akce. Tato schopnost utváří naše návyky, které opakováním vytvořili naši osobnost, ta potom utváří naši realitu a dennodenní život, který prožíváme.
Abychom změnili svoji realitu, musíme tedy změnit svoji osobnost a návyky, což znamená změnit svoji schopnost vykonávat akci a tím pádem nutnost dokázat řídit své myšlenky a emoce.
Většinou máme tendence snažit se měnit svoji realitu venku (měnit druhé, měnit okolnosti..), kde prakticky stále narážíme. Ti „pokročilejší“ chtějí měnit svoji osobnost, naráží však většinou i oni. Důvod je prostý, nelze změnit svoji osobnost a ani potažmo realitu venku, pokud nezměním svoje myšlení a emoce.
Vše tedy začíná u našich myšlenek a emocí, způsobu jak se svými myšlenkami dokážeme nakládat , s jakými myšlenkami se v každém okamžiku potkáváme. Hlavní problém tkví v tom, že 95% času si náš mozek vybírá myšlenky zcela sám a k nim přiřazuje známé emoce.
Myšlenky nám většinou spouští naše emoce (tělo), prostředí (okolnosti a lidé) a čas (minulost a očekávání). Pokud se necháme „chytit“ do této pasti, tak žijeme stále to samé dokola.
Náš trumf však je, že své myšlenky můžeme v každý okamžik změnit a řídit.
Chceme-li být opravdovým tvůrcem svého života a změnit v něm cokoliv, musíme se nejdřív naučit pracovat se svými myšlenkami a emocemi.
To o čem přemýšlíme neustále „vypaluje“ v mozku neurodráhy propojováním neuronů a spouští do těla emoce prostřednictvím hormonů. Opakované stejné myšlenky tak vytváří stéle stejné neurodráhy a vyvolávají stále stejné emoce.
Každá emoce je v podstatě do těla vypuštěná chemická sloučenina. Pokud zažíváme stejnou emoci znova a znova, naše tělo se stane na ní závislé. Je úplně jedno o jakou emoci se jedná, tělo prostě časem tuto „sloučeninu“ začne vyžadovat stále ve větším množství, podobně jako u závislosti na droze.
Změnit se je tolik těžké proto, že musíme pokořit „zajeté“ koleje neorodrah v našem mozku a zároveň překonat „chemickou“ závislost našeho těla na určité emoci.
Jsme-li „nevědomým“ člověkem, tak věříme vše svým myšlenkám a emocím. Tyto myšlenky a emoce ovšem stále dokola spouští prostředí, tělo a čas (které dané myšlenky a emoce v minulosti vytvořily).
Situace, ve kterých se dennodenně nacházíme, pak žijeme stále dokola. Stáváme se „šílencem“, který stále na stejný pokyn „rozsvěcuje světlo“ a diví se že je rozsvíceno. Navíc potom trvá na tom, že se změní až uvidí venku zhasnuto, protože jinak nemůže uvěřit, že je to možné. Přesně takto bláznivě se sami dostáváme do bludného kruhu, ze kterého nedokážeme vystoupit..
Cesta ven z toho „začarovaného světa“ znamená začít si uvědomovat své automatické (podvědomé) chování, přerušovat ho a postupně nahrazovat chováním novým. Touto postupnou změnou, dokážeme v životě změnit cokoliv.
Více o těchto principech práce na sobě se můžete dozvědět také na mých živých akcích.
Přeji krásný den, s láskou Petr