Ve vztazích si často pleteme závislost na partnerovi s láskou. Trápíme se potom v nevhodných vztazích, které postupně ničí nás i partnera.
Náš mozek je v tomto naprosto geniální manipulátor. Dokáže nám precizně posílat emoce a myšlenky, kde je náš partner tím nejlepším na světě, přestože ve svém životě zažíváme bolest, nespokojenost a často nás tento úžasný partner dokonce i odmítá..
„ZÁVISLOST NA PARTNEROVI JE POUZE UTKVĚLÁ PŘEDSTAVA, ŽE NÁM PARTNER DODÁVÁ NĚCO VELMI HODNOTNÉ, CO SI SAMI NEJSME SCHOPNI OBSTARAT JINDE… “
Velmi často tyto případy s klienty řeším. Pro lepší demonstraci vám zde popíši, konkrétní případovou studii.
PŘÍPAD KLIENTA, KTERÝ SE NEDOKÁZAL VYROVNAT S ROZCHODEM
U tohoto klienta byl nepřekonatelný problém dokázat vzdát se partnerky, která se s ním rozešla a odmítala ho. Jeho mozek mu neustále stavěl na piedestal tuto partnerku, přestože to dlouhodobě skřípalo a vzájemně se zraňovali. Dokonce byl i přesvědčen, že jsou naprosto ideální dvojice, i když si v důležitých oblastech života nerozuměli…
PROČ SE TAKTO DĚLO?
Důvod byl samozřejmě v dětství. Tento klient prožíval v dětství velmi chladné projevy lásky od svých rodičů, kteří byli emočně velmi uzavření. Tuto emoční uzavřenost převzal i klient a tudíž ve svém životě potkával převážně partnery emočně uzavřené, protože sám emoce projevovat příliš nedokázal a „bál“ se jich.
Zmíněné partnertnerce se povedlo dostat ke klientovi emočně blíže a dokázala mu dávat otevřenost a emoce, které tolik postrádal ve svém životě a zvládala je v něm i přes jeho strach uvolňovat. Kvůli této pro klienta tolik vzácné partnerčině schopnosti ho mozek dokázal zmanipulovat a vytvořit natolik silnou závislost, že pro něj podvědomě nebylo nic jiného v životě důležité (dosycoval si totiž emoční deficit vzniklý již v raném dětství).
Dalším velice silným impulzem byl následný odchod partnerky a odmítání klienta. Zde se naprosto přesně trefovala do dalšího emočního deficitu, kde klient postrádal v dětství přijetí od otce, když byl neustále kritizován a odmítán.
Touha po dosažení těchto tolik vzácných „nedosažitelných“ emocí a reálná blízkost jejich naplnění (vždyť již to klient měl a podle mozku má opět na dosah) dokáže opravdu vyvolat až drtivou závislost.
Přesně takto funguje princip emoční závislosti, která často bývá ještě spojena s nějakým velkým strachem (například ze samoty, nehodnoty, když mě blízký opustí…). V tomto stavu nás mozek dokáže ovládat jako hračku. Umně dávkuje emoce radosti, strachu a myšlenky pocitu viny, naděje.. tak, že vytvořená závislost na partnerovi může být dokonce intenzivnější než závislost na tvrdé droze…
Sám jsem si tímto prošel a dodnes mám před očima, jak se mnou mozek dokázal „zametat“.
CO SE S TÍM DÁ DĚLAT?
Ze své zkušenosti dobře vím, že sám bych to zřejmě nezvládl, nebo prožil v emočním utrpení výrazně delší čas. V tomto období opravdu člověk není schopen plně reflektovat realitu a je třeba mu pootevřít oči.
Dále je nezbytné vyhledat příčinu, která aktivuje závislostní emoce a začít systematicky pracovat na eliminaci účinku těchto podvědomých vzorců.
Sám jsem si podobnou drtivou závislostí prošel, a přesně vím, jak silně dokáže člověku ničit život. Dnes už také vím, jak jí čelit a zpacifikovat ji.
Je to nepopsatelný pocit úlevy se ze závislosti osvobodit a také nezbytný krok, pro uzdravení svých dalších vztahů. Protože pokud si člověk „očistnou kůrou“ ze závislosti neprojde, bude ji stále zažívat i v dalších vztazích a ještě z drtivější silou…
Pokud zrovna prožíváš tohle „období temna“, tak věz, že cesta ven existuje a já Ti velmi rád pomohu nalézt cestu z této slepé uličky…
Přeji krásný den a ty úplně nejúžasnější vztahy pro
všechny, s láskou Petr
Vstoupit do FB skupiny Cesta ke štěstí aneb jak ovládnout své emoce, můžeš zdarma zde
Online trénink EMOČNÍ MANUÁL od bolesti k vysněnému životu získáš zde
Sezení se mnou můžete objednávat přímo zde